A legtöbben eddig mindig családdal nyaraltak. Jónéhányan még soha, vagy csak
egy-egy alkalommal jártak külföldön. A diákok nagyrésze eddig tanáraikkal csak az
iskolában, vagy iskolai rendezvényen találkozott. De most minden megváltozott. 2024.
márciusa, amikor a határok megnyíltak számunkra.
Szülők, nevelők, gyerekek, mindannyian izgatottan vágtunk neki a három napos
szerbiai kirándulásunknak. Első úticélunk a zentai városháza volt, amelynek közel 50
méteres tornyában a zentai csata emlékeivel ismerkedhettünk meg. Itt győzedelmeskedett
Savoyai Jenő a török felett.
Ezt követően Csantavérre utaztunk, ahol a gyönyörű, a római bazilikákra emlékeztető, neoromán stílusú, hatalmas Páduai Szent Antalnak szentelt, három kupolás templomot tekintettük meg. A hatalmas lépcsősor kiváló lehetőséget nyújtott csoportkép készítésére is.
Tovább utazva, Szabadka nevezetességeit, varázslatos, szecessziós belvárosát csodáltuk meg. Látogatást tettünk a gyönyörű városházán, ahol helyi idegenvezető mutatta be az épület építészeti és történelmi látnivalóit. Itt még ajándékok vásárlására is jutott időnk.

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2838
Innen Palicsra, egy tóparti sétára indultunk, majd Tóthfaluba, a szállásunkra vezetett az utunk, ahol egy kiadós vacsora és kényelmes szobák vártak bennünket. Tóthfalun Faragó Zoltán segítségével, színes útmutatásával megismertük a helyi magyar közösség hagyományait, egyedi vonásait. Faragó Zoltánt a környékbeliek is szívesen ajánlották figyelmünkbe, mint a helyi természetadta kincsek tudóját, illetve a sportiskola aktív vezetőjét. Követendő példa volt számunkra, hogy az adott táj növény és állatvilágát, bejárási lehetőségeit, túraútvonalait milyen szeretettel mutatja be az arra érkező vándoroknak.
Másnap reggeli után Törökbecsére indultunk. Útközben – ugyan csak a buszból –, de megtekintettük Aracs pusztatemplomát, a Vajdaság egyik legkorábbi építészeti emlékét. Látogatást tettünk a település általános iskolájába, ahol kifejezetten jó, baráti hangulatban töltöttük az időnket. Tanórákat látogattunk, együtt énekeltünk, ebből is érezve és megerősítve az összetartozásunk szellemét. A gyerekek egy rögtönzött focimeccsel bővítették ki látogatásunk programját.
Linkmayer Krisztina helyi őstermelő megismertette velünk családi gazdaságát. Kukoricaföldjeik, gyümölcsöseik, állataik nem csak megélhetési forrást, hanem mindennapi örömet is szereznek számukra. Saját készítésű kecskesajtjukért szívesen jönnek nem csak a környékbeliek. Gyümölcseik leginkább lepárlójukban kötnek ki és pálinka formájában kerülnek piacra. Feldolgozott húsárujukból még kóstolót is kaptunk. Lehet, hogy a saját maguk által megtermelt kukorica teszi, amivel etetik az állataikat, de az ízük pompás volt. Itt volt lehetőségünk kardok, pajzsok, lovagi felszerelések saját készítésére is.
Következő úticélunk a péterváradi erődrendszer volt. Itt bejárhattuk a vár alagútjait és megcsodálhattuk a gyönyörű kilátást a Dunára és Újvidékre. Napunkat Delibláton zártuk, ahol terített asztal fogadott bennünket, majd elfoglaltuk a szállásunkat. Aktív, élményekkel gazdag napokon voltunk túl. A harmadik napunkat Delibláton egy kiadós reggelivel kezdtük, azután Szendrő hatalmas erődítményét ismertük meg. Utunk Belgrádba, Nándorfehérvár várába vezetett, ahol felvásárolhattuk az árusok hűtőmágnes készleteit is. Utolsó programként egy újvidéki bevásárlást ejtettünk meg.
Aktív, élményekben gazdag kirándulás volt ez a három nap!
A kirándulásról hazatérve, a feldolgozó órán, egymás szavába vágva elevenítettük fel a
kirándulás legszebb, legmeglepőbb, legmeghatározóbb pillanatait. Az
élménybeszámolókban segítségünkre volt az Okosdoboz weboldala, amit egyébként is
szívesen használunk a tanórák színesítésére.



https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2943

